8 důležitých věcí při nákupu nemovitosti

Pro většinu z nás je pořízení vlastního bydlení, jak domu či bytu, tím největším finančním rozhodnutím v životě. Proto by neměl být výběr nemovitosti unáhlený. Před koupí musíme zvážit veškerá kritéria, protože tato investice nás může ovlivňovat dlouhé roky. Bohužel, z naší zkušenosti, víme, že často lidé jednají velmi neuvážené a zbrkle. Proto pár rad, na co si dát pozor při výběru nového bydlení.

Nedůvěryhodná inzerce

Jestli máte vyhlídnutou nemovitosti už nějaký čas, třeba i rok, vidíte inzerci u různých realitních kanceláří, cena se s přibývajícím stářím inzerátu snižuje. To opravdu není dobrý signál. S největší pravděpodobností bude mít nemovitost nějaké skryté vady, které v inzerátu nejsou uvedené. Na místě vás pak můžou čekat podmáčené základy, plíseň na zdech nebo třeba nepříjemný zápach a hluk v okolí nemovitosti. Může se také jednat o právní vady – nedořešené dědictví, dluhy či exekuce na majetek majitele.

Nebojte se zeptat

Opravdu, nebojte se zprostředkovatele zeptat na cokoli. Realitní makléř vám musí zodpovědět veškeré otázky ohledně nabízené nemovitosti. Už při první kontaktu, pravděpodobně po telefonu, se ptejte, na to, co vás zajímá. Kde se dá před domem parkovat? Jak je řešen úklid společných prostor? Jaké jsou sousedské vztahy?

Zjistěte si veškeré informace

Běžnou praxí na trhu nemovitostí bohužel často bývá nekalé jednání a zatajování důležitých informací. Proto se nebojte zapátrat i sami a získat tak veškeré dostupné informace o nemovitosti, ale i o majiteli.

Jedna z institucí, která vám při sbírání informací bude nápomocna, je stavební úřad. Tam si můžete zjistit, jestli v okolí nemovitosti není plánovaná výstavba. Takové informace nejsou často prodávajícím deklarovány, protože by mohly mít velký vliv na atraktivitu nabízené nemovitosti. Například o plánované stavbě dálnice za domem se v inzerátu pravděpodobně nedočtete.

Dalším nápomocným úřadem je katastrální úřad. Ten je povinen ze zákona schraňovat veškeré dokumenty k dané nemovitosti. Na těchto úřadech vám podají veškeré důležité informace, které mohou ovlivnit váš výběr. Zjistíte tak, jestli je nemovitost bez jakýchkoliv právních břemen, a jaké majetkové poměry s ní souvisí.

Spolehlivost databází

V exekučním řízení může byt samozřejmě i majitel prodávané stavby, proto je dobré nahlédnou do Centrální evidence exekucí. Doba mezi zapsáním návrhu a začátku procesu může trvat i 45 dní. V tomto období katastrální úřad o žádné exekuci neví, i přes to, že majitel v exekuci prakticky je. Může se tedy stát, že po pořízení nemovitosti vás navštíví exekutor a pohledávky bude vymáhat po vás.

Znalce sebou

Na prohlídku je vhodné si sebou vzít znalce z oboru stavebního nebo i zkušeného realitního makléře. Případné náklady na takového odborníka, vám v konečném důsledku mohou ušetřit nemalé peníze. V ERA reality vám odborníka nabídneme a rádi vás zastoupíme při koupi nemovitosti.

Znalec má nemalé zkušenosti se skrytými vadami, kterých si vy sami nemusíte nejprve vůbec všimnout. Může to být špatná statika domu, špatná izolace, vlhkost v domě nebo dokonce nevyhovující elektroinstalace. Veškeré vady mají velký vliv na cenu nemovitosti.

Nepřeje si prodávající návštěvu odborníka? I to může být důvod, proč nemít o nemovitost zájem, můžeme se domnívat, že před námi něco tají.

Rezervační smlouva

Podepsat tuto smlouvu není vůbec vhodné. Může se stát, že vás do podpisu bude realitní makléř tlačit ihned po první prohlídce. Nepodlehněte. I přes to, že vás bude informovat o velkém zájmu dalších potenciálních kupujících. Tato smlouva vám nezaručuje předností právo pro koupi, ale především vám může z peněženky vytáhnout nemalé peníze, za její porušení.

Právní pomoc je na místě

Nebojte se do procesu koupě nemovitosti zapojit i advokáta. Bude vám dobrým pomocníkem při kontrole kupní smlouvy i pro finanční úschovu.

Může se stát, že v kupní smlouvě bude nějaký chyták, kterého si nemusíte ihned všimnout. Dobrý advokát se velmi dobře orientuje ve všech kličkách, které se ve smlouvě mohou vyskytnout. Vyhnete se tak podpisu smlouvy, která vám může způsobit starosti. Při podpisu pro vás nevýhodné smlouvy můžete o nemovitost přijít nebo vám nemusí být umožněno její využívání.

Úschova peněz u advokáta je výhodná především pro vás, jako pro kupujícího. Peníze za prodej nemovitosti obdrží prodávající z úschovy až po té, co se na katastru nemovitostí objeví u nemovitosti zapsané vaše jméno.

Zastoupení realitním makléřem

Při vybírání a následné koupi nemovitosti se určitě neobejdete bez někoho, kdo takové problémy řeší prakticky denně. Makléř vás velmi rád zastoupí při vyjednávání solidních podmínek a v neposlední řade je schopen odhalit veškeré pro vás utajené vady.

Pro některé klienty je překvapivé, že toto zastoupení může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Velmi rádi vám pomůžeme jak s vyjednáváním ohledně ceny nemovitosti, tak s veškerou komunikací s úřady případně s advokátem. Pro bližší informace neváhejte, kontaktujte nás a zjistíte, kolik můžete při koupi nového bydlení ušetřit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů