Záznam v databázi dlužníků: Konec vyřizování hypotéky?

Pro získání hypotečního úvěru je potřeba udělat několik ne úplně snadných kroků. Jedním ze zásadních faktorů pro splnění podmínek pro dosažení hypotéky je vaše úvěrové skóre. Pro finanční instituce je toto skóre jedna z nejdůležitějších informací, podle které se rozhodnou zda vám vysněné peníze půjčí.

Každá banka si vaši bonitu ověří sama, ale úvěrové skóre je v rukách společností, které vedou registry dlužníků. A mít negativní záznam v takovém registru můžete až překvapivě snadno.

Jednoduchá cesta do registru dlužníků

Pro zápis vašich údajů do databáze dlužníků stačí už i jen jediné zpoždění při splácení. Pro bankovní instituce se tím stanete nespolehlivými a tedy nezajímavými klienty, kterým nebudou ochotni půjčit velkou sumu peněz.

Mezi nejčastější drobné pohledávky, které vedou k tomu, že se při opožděném uhrazení dostanete do registru, je například účet za mobilní služby nebo dokonce i jen včas neuhrazený koncesionářský poplatek za televizi. Třebaže jste pohledávku již uhradili, tak odstranění vašeho záznamu z registru jen tak zařídit nejde.

Do registru, z registru

V registru dlužníků sice nejsou jména dlužníků evidována na pořád, ale bohužel doba, po které je jméno smazáno je poměrně dlouhý.

Uvedeme si příklad tří institucí, které vedou jednotlivé registry. Každá má jiný postup při vedení a smazaní dlužníků. Například Czech Banking Credit Bureau vede tzv. bankovní registr klientských informací, ve kterém ponechává záznam o dlužníkovi celé čtyři roky od splacení dluhu a dvanáct měsíců schraňuje informace o samotné půjčce. Společnost Czech Non-banking Credit Bureau provozuje registr s informacemi od nebankovních společností – např. od leasingových a úvěrových společností. V tomto registru evidují informace o bonitě dlužníka, důvěryhodnosti i platební morálce. Informace o dluhu zůstávají v registru čtyři roky po konečném vypořádání dlužné částky s věřitelem, a půl roku u smlouvy, která nebyla uzavřena. Sdružení SOLUS, které je asi mezi běžnými klienty nejznámější, vede databázi dlužníků, ze které budete standardně vymazání až po uplynutí tří let od uhrazení dlužné částky.

Z registru dlužníků je možné se dostat i předčasným výmazem. Není to ovšem nic snadného. Nejprve je nutné zjistit, kvůli jakým konkrétním pohledávkám jste byli do registru zapsáni. Poté je potřeba vypovědět smlouvu u daných společností, kde jste půjčku měli a již vše uhradili, a to s dodatkem o nesouhlasu s dalším poskytování vašich osobních údajů.

Možnost bezplatného poradenství

Rádi jste věděli, zda nejste zapsáni v registru dlužníku? Nevíte, zda splňujete veškeré podmínky pro získání hypotečního úvěru?  Neváhejte a kontaktujte nás. Zařídíme bezplatnou schůzku s ověřeným finančním poradcem ERA Reality.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů